Saksamaa kombed, mida sa peaksid kindlasti järgima

Nagu igas riigis on ka Saksamaal omad unikaalsed kombed ja käitumisviisid. Asjad, mis on meie jaoks tavalised, ei pruugi olla tavalised Saksamaal. Kui tahad vältida ebameeldivusi ning soovid olla just nagu kohalik, pea meeles järgnevaid kombeid.

1. Ära joo end purju

Kes meist ei oleks kuulnud legendaarsest Oktoberfestist, kus õlu voolab sama rikkalikult nagu vesi Emajões? Sakslaste õlu on maailmakuulus ning võib julgelt öelda, et ilma õlut joomata on raske saada täielikku Saksamaa kogemust. See aga ei tähenda, et sa peaksid ülemäära palju jooma. Avalik purjutamine on suur rikkumine, mis ei päädi mitte üksnes trahviga, vaid toob kaasa ka kohalike pahameele. Sakslaste meelest on purjutamine ebaväärikas ning nad ei salli sugugi mitte neid, kes end purju joovad ja ei oska alkoholiga piiri pidada.

2. Ole viisakas

Saksamaal tuleks käituda parimal võimalikul viisil, kuna sakslased on väga täpsed, õigeaegsed ja kombekad. Hilinemine, ärritumine ja hääle tõstmine on kõik kohalike meelest ebasobivad käitumisviisid. Kui sa ületad mõnda nendest käitumisviisidest, ei tasu üllatuda, kui sakslased solvuvad selle peale või kutsuvad sind korrale.

3. Kasuta kahvlit kõige jaoks

Unusta ära pitsaviilu söömine sõrmede abil. Sakslased ei söö kunagi paljaste kätega, välja arvatud saiaviilu murdmiseks, kuid isegi friikartuleid süüakse kahvliga! Kui sa vähegi kahtled, kasuta kahvlit.

Muide, kui oled toiduga ühele poole saanud, tuleks panna nuga ja kahvel kõrvuti, mitte risti – see näitab, et oled söömise lõpetanud.

4. Ära aja tühist loba

Sakslased on üsna jutukad, kuid neile ei meeldi tühi loba või mõttetu viisakuste vahetamine. Nad on väga otsekohesed – seda ei tasu võtta kui ebaviisakust või midagi ebatavalist. Kui räägid sakslastega, ole otsekohene ja täpne. Kui küsid kelleltki, kuidas neil läheb, ära üllatu, kui sulle räägitakse pikad jutud selle kohta, mis elus toimub – sakslaste jaoks pole tegemist lihtsalt viisakusavaldusega.

5. Järgi öörahu reegleid

Ka Eestis pole öörahu midagi uudset, kuid sakslased on lausa maailmakuulsad oma reeglite järgimise poolest ning nende jaoks on oluline, et ka kõik külalised järgiksid reegleid samamoodi.

Saksamaal on nö vaikusetunnid kella ühest kolmeni päeval ja pärast kella kümmet õhtul. Nendel kellaaegadel tuleb otseses mõttes olla vaikselt – ei tohi tolmu imeda, muru niita ega muusikat liiga valjult kuulata. Vastasel juhul võivad kohalikud vägagi pahandada.

6. Ära soovi sakslasele palju õnne liiga varakult

Sakslased ja eestlased tähistavad sünnipäeva muidugi samamoodi, kuid ühe erinevusega. Nimelt, sakslasele ei tohiks kunagi teha sünnipäevaõnnitlusi enne nende tegelikku sünnipäeva. Lausa vastupidi, seda võetakse halva maiguga, kuna see võib tuua “halba õnne”.

Muide, kui sakslased saavad 18-aastaseks, on levinud komme lüüa muna nende peas katki! Vot sellised sünnipäevakombed.

7. Austa sakslaste privaatsust

Sakslased hindavad väga oma privaatsust. Ära palu sakslasel mitte kunagi teha kodule ringkäik, ära tervita kallistusega, kui inimene pole just väga lähedane sõber ning hoia vesteldes pisut distantsi. Kusjuures, sakslased ei taha ka rääkida ei rahast ega perest – nad on äärmiselt privaatsed oma eraelu osas ning nad ei soovi rääkida sellistest teemadest.

Enamus sakslaseid saavad muidugi aru, et tegemist on süütu veaga, kui eksid mõne reegli vastu ning paratamatult võid välismaalasena teha mõningaid vigu, kuid enne Saksamaale minemist võiksid kindlasti meeles pidada neid seitset reeglit.