Asjad, mida iga eestlane peaks teadma Saksamaale reisimise kohta

Kuigi Saksamaa on meile üsna lähedal ning pole ka kultuuri poolest ülemäära kauge, on siiski Saksamaal terve jada erinevaid tavasid ja reegleid, mille ignoreerimine võib tekitada päris palju pahandust. Seepärast panime kokku nimekirja mõningatest asjadest, mida peaksid teadma enne, kui Saksamaale reisid (ning mida peaksid kindlasti järgima).

Ole alati õigel ajal kohal (ja mitte minutitki hiljem)

Kui sa lepid näiteks majutuspaiga üürijaga kokku paiga vaatamise mingiks kellaajaks, siis mine kohale vähemalt 10 minutit varem. Sakslaste mõistes pole olemas asja nagu hilinemine – nende tuntud hüüdlause kohaselt on “parem olla 3 tundi liiga vara kohal, kui 1 minut liiga hilja”. Harju sellega, et sakslased on väga täpsed ning nad ei salli hilinemist.

Pühapäev on tõesti puhkepäev

Kuigi ka Eestis on enamus kohti avatud vähem, siis Saksamaal on enamus kohti – isegi supermarketid ja toidupoed – pühapäeval suletud. Avatud on üldiselt vaid meelelahutuskohad nagu kohvikud, kinod ja muu taoline, kuid ära arva, et saad pühapäeval ostlema minna – ükski pood pole Saksamaal pühapäeval avatud.

Ole valmis suitsulõhnaks

Eestis on täiesti tavaline, et mitte kuskil ei tohi siseruumis suitsetada. Saksamaal on see aga endiselt üsna tavaline. Vastu on küll võetud reegel, mille kohaselt seda ei tohiks teha, aga paljud sakslased vilistavad sellele ning endiselt on väga populaarne teha suitsu siseruumis, seega ole valmis selleks, et keegi võib sinu kõrval istudes sigareti põlema panna.

Kasuta sularaha

Kui Eestis on põhimõtteliselt kõikides asutustes makseterminalid, siis Saksamaal pole need sugugi nii levinud. Seetõttu on hea kuldreegel kanda endaga alati sularaha kaasas, vastasel korral võid sattuda olukorda, kus pead jalutama mitusada meetrit maha enne, kui leiad mõne sularahaautomaadi, kust raha välja võtta, sest kaardimakset ei pruugita vastu võtta.

Ära kõnni jalgrattarajal

Eestiski on paljud kergliiklusteed eraldatud kaheks: üks pool jalakäijatele, teine jalgratturitele. Sakslased võtavad aga jalgrattarada eriti tõsiselt ning jalakäija suisa ei tohi kõndida jalgrattarajal, vastasel korral võivad olla tagajärjed vägagi tõsised.

Punase tulega üle tee minemine on surmapatt

Eestis on (paraku) üsna levinud see, et (eriti nooremad) inimesed ei suuda oodata rohelist tuld ning kui nad ei näe ühtegi autot läheduses, ületatakse teed punase tulega. Saksamaal on selline käitumine aga üks kõige suuremaid vigu, mida saad üldse teha ning suurima tõenäosusega saadab sellist käitumist väga häälekas sõimlemine. Sakslased lihtsalt vihkavad punase tulega tee ületajaid ning peavad seda ääretult ebaviisakaks ja sama heaks kui surmapatuks.

Õpi natuke saksa keelt

Enne Saksamaale minemist tasuks kindlasti vähemalt mõned viisakusväljendid selgeks teha. Sakslased räägivad küll inglise keelt hästi, kuid nagu mujalgi maailmas, hindavad ka sakslased seda, kui suudad vähemalt viisakusavaldusi saksa keeles öelda.